Weekend z przyrodą: Jesień na bagnach

(1-3.10.2021)

Solidna dawka przyrody! Zapraszamy Was na kolejny weekend z biologiem dr Michałem Skierczyńskim. Na przełomie lutego i marca pod jego okiem kontemplowaliśmy zjawiska zachodzące na bagnach na przedwiośniu, a teraz mamy okazję podpatrywania z Michałem biebrzańskiej przyrody podczas przełomu jesiennego.

Jesienią lasy i łąki wypełniają się na przemian ciepłymi i zimnymi barwami. Mroźne poranki, ciepłe popołudnia i chłodne noce sprawią, że przed nami rozegrają się jedne z najpiękniejszych scen w przyrodzie, a mowa tutaj o jesiennej ptasiej migracji, rykowisku jeleni i nocnym szaleństwie sów.

Na początku października przez bagna Biebrzy ciągną żurawie, ptaki drapieżne oraz wiele gatunków wróblaków. Rośliny przygotowują się do nadciągającej zimy, niektóre z nich gromadzą zapasy, które pozwolą im przetrwać nadchodzące chłody, inne zaś intensywnie owocują. Trwa okres godowy niektórych gatunków zwierząt. Najbardziej spektakularne w tym czasie jest łosiowe bukowisko i rykowisko jeleni. Jednakże to właśnie rykowisko dostarcza najwięcej wrażeń i emocji. Taka noc w lesie w otoczeniu porykujących byków jeleni w połączeniu z nawoływaniem sów pozostawia niezapominanie przeżycia.

Waszymi oczami i uszami w świecie biebrzańskiej przyrody będzie dr Michał Skierczyński, biolog, ornitolog i ekolog, ponadto licencjonowany przewodnik biebrzański i właściciel firmy turystycznej Dziczenie.pl. Podczas dwóch dni zaplanowaliśmy aż trzy wyjścia w teren z naszym przewodnikiem. To ekskluzywna, kameralna propozycja dla miłośników przyrody. Zaledwie kilkuosobowe grono uczestników i bogaty program stwarza naprawdę wielkie szanse na udane obserwacje przyrodnicze!

Plan weekendu Jesień na bagnach:

Piątek 1 października

Zakwaterowanie od godz. 16.00, obiadokolacja od 17.00 do 19.00, nocleg

Sobota 2 października

Wycieczka pierwsza. Wystartujemy z Zagrody Kuwasy w sobotę rano, po wczesnym śniadaniu. Uczestników zabierzemy samochodami i porzucimy w lesie 🙂 Wybierzemy się na jeden z zaplanowanych szlaków do Biebrzańskiego Parku Narodowego. Po zakończonej wędrówce odwieziemy Gości do hotelu na obiadokolację na ok. godz. 16.00.

Będzie to kilkugodzinna wyprawa w różnorodne środowiska Doliny Biebrzy, w trakcie której będziemy poszukiwać ptaków podczas ich jesiennej migracji oraz przyjrzymy się, w jaki sposób rośliny i owady przygotowują się do naciągającej zimy.

Wycieczka druga. Po obiadokolacji i krótkim relaksie, ok. godz. 19:00 Michał zabierze chętnych na wieczorne nasłuchiwanie odgłosów rykowiska jeleni. Poszukamy też nawołujących sów, głównie puszczyków.

Niedziela 3 października

Wycieczka trzecia. Tego dnia nastawcie się na wczesną pobudkę, gdyż wycieczkę zaczniemy 30 minut przed świtem. Na pół godziny przed wyjściem w jadalni będzie czekać na Was gorąca kawa. Wybierzemy się pieszo na spacer po otulinie Biebrzańskiego PN. To tereny otwarte Doliny Biebrzy, czyli wilgotne łąki bagienne. Tutaj, poza wypatrywaniem schodzących z rykowiska jeleni lub łosi poszukamy niektórych gatunków migrujących ptaków. Ze spaceru wrócimy na śniadanie na godz. 10.00, którym kończymy nasz weekend z przyrodą.

Liczba uczestników ograniczona.

Koszt weekendu z przyrodą 350 zł/osoba.

W cenę wliczono opiekę przewodnika podczas trzech wyjść w teren, obsługę merytoryczną ornitologa, dostęp do sprzętu optycznego (luneta, lornetki), całodzienny transport autokarowy, lunch pakiety dla uczestników, bilety do parku narodowego.

Zakwaterowanie i wyżywienie wg cennika „Sezony atrakcyjne przyrodniczo”.