Weekend z żubrami:
27-29 stycznia 2023

Biebrza stoi łosiami, a Białowieża żubrami. To święta prawda, jednak czy odwiedzając Kuwasy, nie macie zupełnie szans na spotkanie z majestatycznymi „polskimi bizonami”? Wcale nie, gdyż od kilku lat po sąsiedzku, w Puszczy Augustowskiej, mieszka ich niewielkie, choć znaczące stado. A my w ten styczniowy weekend postaramy się je Wam pokazać!

Zaczęło się około 5 lat temu od tego, że na teren Puszczy Augustowskiej zawędrowały dwa żubry (najprawdopodobniej  z Puszczy Knyszyńskiej), a do nich – już za sprawą ludzi – dołączyło kilka żubrów przywiezionych z Puszczy Boreckiej. Spodobał się im nowy dom, dlatego obecnie stado liczy już kilkanaście żubrów. Mimo że puszcza jest ogromna, zwierzęta te zimą zasiedlają konkretny niewielki obszar i rzadko kiedy oddalają się na dalszy dystans, w czym upatrujemy naszych szans na sukces! W obserwacji z dalszej odległości pomoże luneta, którą będzie dysponował nasz przewodnik.

Waszymi oczami i uszami w świecie przyrody zimowej puszczy będzie Paweł Szyszko, zawodowy leśnik, licencjonowany przewodnik po Biebrzańskim Parku Narodowym, który regularnie penetruje najciekawsze przyrodniczo obszary polski północno-wschodniej, sam lub z turystami. Z racji wykształcenia dysponuje zarówno wiedzą teoretyczną, jak i dużym doświadczeniem praktycznym. Prowadzi na Facebooku profil Slow Sudowia.

Plan weekendu jest taki, że przyjedziecie do nas w piątek na obiadokolację. Następnego dnia, w sobotę 21 stycznia śniadanie wydamy już o 7:00 rano po to, abyście o godzinie 8:00, wyposażeni w suchy prowiant, wraz z Pawłem wyruszyli busem na kilkugodzinną wyprawę do puszczy.

Prócz poszukiwania i obserwacji żubrów,  w planie tego dnia macie ciekawy spacer szlakami po Puszczy Augustowskiej, m.in. poznacie rezerwat Kozi Rynek, mający cechy nizinnego lasu naturalnego. Na zakończenie wycieczki ogrzejecie się i posilicie bigosem, kiełbaskami oraz ciepłymi napojami przy ognisku, w specjalnie wyznaczonym to tego celu miejscu w lesie. Krótki styczniowy dzień zakończy powrót do Kuwas na smaczną kolację.

Na zimową wyprawę należy się ciepło ubrać. Odzież powinna być nieszeleszcząca i w stonowanych barwach. Na wszelki wypadek zabierzcie proszę kalosze – być może się przydadzą podczas wędrówki po puszczy.

Z uwagi na charakter imprezy, liczba uczestników jest ograniczona, dlatego nie zwlekajcie i dokonujcie zapisów jak najszybciej!

Koszt wycieczki: 480 zł/osoba.

W cenę wliczone są: opieka przewodnika, obsługa merytoryczna i udostępnienie sprzętu optycznego (luneta), całodzienny transport busem po Puszczy Augustowskiej, suchy prowiant na wycieczkę, ciepły poczęstunek przy ognisku w terenie.

Zakwaterowanie i wyżywienie wg cennika „Od jesieni do przedwiośnia”.