WeekendWeekend z kąpielami leśnymi: 29.09 – 1.10.2023

Jesienny weekend z kąpielami leśnymi 

SHINRIN-YOKU

29.09 – 1.10.2023

Weekend z kąpielami leśnymi

Jeśli po wakacjach wpadliście po uszy w wir obowiązków i czujecie, że sprawy zaczynają się Wam wymykać, a intensywność codziennego życia Was przytłacza – to znak, że czas na odpoczynek w przyrodzie. Ona bowiem najlepiej sprowadzi Was na właściwe tory.

Na przełomie września i października (29.09 – 1.10.2023) zapraszam do skorzystania z organizowanych specjalnie dla uczestników tego weekendu dwóch – zróżnicowanych pod względem programu – kąpieli leśnych. Przeprowadzę je na terenie rezerwatu Czerwone Bagno, znajdującego się pod ochroną już od 100 lat.

Zwykły spacer po lesie z pewnością relaksuje, jednak kąpiel leśna to coś znacznie więcej. To pełne zanurzenie w atmosferze lasu za pomocą wszystkich zmysłów. A jesienią las jest zjawiskowo piękny!

Kąpiel leśna – Shinrin-yoku

Prozdrowotna praktyka Shinrin-yoku narodziła się w Japonii w latach 80. XX wieku. Przeprowadzono tam szereg dogłębnych naukowych badań, z których wynika niezbicie, że kąpiele leśne pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie fizyczne i psychiczne, dodają energii, wzmacniają odporność organizmu, poprawiają naszą gospodarkę hormonalną i przeciwdziałają chorobom. Dwugodzinne medytacyjne spacery poprowadzone przez przewodniczkę kąpieli leśnych są przeplatane nakierowanymi na uważność zaproszeniami – w efekcie odprężają, oczyszczają umysł i poprawiają pracę mózgu. Ułatwiają zasypianie, regulują ciśnienie krwi, zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych.

Leśne zanurzenie koi nerwy, dzięki czemu pomaga nam zachować dobre relacje z rodziną i przyjaciółmi, a dodając nam „poweru” sprawia, że stajemy się bardziej efektywnymi w pracy.

 

Jak to się dzieje, że las ma aż taki silny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie?

To głównie dzięki drzewom. Te małomówne olbrzymy potrzebują do życia dwutlenku węgla, a emitują niezbędny nam tlen. Powietrze leśne nie tylko jest czystsze niż na terenach zurbanizowanych, ale stanowi istny koktajl leczniczych substancji: jest nasycone działającymi jak naturalny antybiotyk fitoncydami, żywicami, olejkami eterycznymi, strzępkami grzybni, pożytecznymi bakteriami glebowymi itp. Badania naukowe potwierdzają również, że regularne kąpiele leśne zwiększają w ludzkim organizmie produkcję komórek NK (Natural Killers), które czyszczą nasz organizm z nieprawidłowych komórek, z których mogłyby rozwinąć się nowotwory.

Jesteśmy cząstką Natury

Regularnie chodząc do lasu, uczestnicząc w kąpielach leśnych, siłą rzeczy zaprzyjaźniamy się z tym habitatem. Ponieważ nasi pra- pra- praprzodkowie przez tysiąclecia byli mieszkańcami lasu, tkwi to w naszej podświadomości. Nic dziwnego, że czujemy się w nim dobrze i zaczynamy traktować las podmiotowo, a nie przedmiotowo. Możemy obserwować relacje zachodzące między poszczególnymi organizmami. Dostrzegamy też, jak fałszywe jest rozgraniczenie: „człowiek oraz środowisko”. Przecież my też jesteśmy jego częścią!
Udało mi się Was przekonać?
To przejdźmy do konkretów 😊 👇

kąpiel leśna - wspólna degustacja naparu z owoców leśnych

Plan Weekendu z Kąpielami Leśnymi

Piątek 29 września

Przyjazd i zakwaterowanie od godz. 14:00
17:00 – 19:00 obiadokolacja z bufetu
19:00 – 20:30 spotkanie uczestników, pogadanka na temat kąpieli leśnych, sprawy organizacyjne

Sobota 30 września

8:00 – 10:00 Śniadanie
11:00 – 13:00 Pierwsza kąpiel leśna: zapoznanie z Lasem
14:00 – 15:00 Obiad
18:00 – 19:00 Kolacja
19:30 – 20:30 Kino przyrodnicze

Niedziela 1 października

7:00 – 7:30 Kawa i coś na ząb
7:30-9:30 Druga kąpiel leśna: poranek w puszczy
9:30 – 10:30 Śniadanie
Do 12:00 pożegnanie Gości

Informacje praktyczne

Każda z zaplanowanych 2 kąpieli potrwa około 2 godzin i odbędzie się w pobliżu Zagrody Kuwasy. Trasa do przejścia nie przekroczy 2 km, a tempo naszego przemieszczania się będzie powolne. Na trasie nie będzie przeszkód terenowych wymagających sprawności fizycznej.

Jesienny las jest wspaniały także w deszczu, dlatego kąpiele przeprowadzimy niezależnie od pogody. Wyjątkiem może być aura stwarzająca w lesie zagrożenie – np. wichura, burza – wówczas przełożymy daną kąpiel na porę, kiedy warunki staną się korzystniejsze.

Ubrać należy się stosownie do pogody, w wygodne ciuchy i zakryte nieprzemakające buty. Warto zastosować repelent przeciwko kleszczom. Uczestnikom wydamy maty do siedzenia na trawie/kłodzie. Można wziąć ze sobą wodę do picia lub malutką przekąskę.

Kąpiele leśne zaplanowałam są z myślą o osobach dorosłych. Nie zabieramy na kąpiel dzieci poniżej 12 lat, a także psów (ich wprowadzanie do parku narodowego jest zabronione). Osoby niepełnoletnie uczestniczą w kąpieli pod opieką osoby dorosłej.

Koszty:

🌳 650 zł/osoba/pobyt za miejsce w pokoju 2- lub 3-osobowym

🌳 750 zł/osoba/pobyt za miejsce w pokoju 1-osobowym

W cenie:

  • 2 noclegi (piątek – niedziela) w wygodnych pokojach z łazienkami
  • Pełne wyżywienie od obiadokolacji w dniu przyjazdu do śniadania w dniu wyjazdu
  • Dwie dwugodzinne kąpiele leśne z przewodniczką
  • Bilety do parku narodowego
  • Projekcja filmów o najpiękniejszych lasach świata
  • Prelekcja o kąpielach leśnych.
  • Informacja i zapisy: info@zagrodakuwasy.pl

Serdecznie zapraszam!
Agnieszka Piotrowska, przewodniczka Kąpieli Leśnych AWESILVA. (Instagram: @awesilwa)

Wejdź na nasz profil na Facebooku lub Instagramie po relacje z przeszłych realizowanych wydarzeń. 

Zapraszamy do zapoznania się naszymi pozostałymi weekendami tematycznymi i długimi weekenami świątecznymi – TUTAJ >>

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed with the ID 2 found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.

Drag

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadips cing elitr, sed diam.

A: 21 Sunset Blwd, California
P: +12 345 678 90
E: chalet@example.com
App: ViberWhatsApp