Jeśli po wakacjach wpadliście po uszy w wir obowiązków i czujecie, że sprawy zaczynają się Wam wymykać, a intensywność codziennego życia Was przytłacza – to znak, że czas na odpoczynek w przyrodzie. Ona bowiem najlepiej sprowadzi Was na właściwe tory.
Na przełomie września i października (29.09 – 1.10.2023) zapraszam do skorzystania z organizowanych specjalnie dla uczestników tego weekendu dwóch – zróżnicowanych pod względem programu – kąpieli leśnych. Przeprowadzę je na terenie rezerwatu Czerwone Bagno, znajdującego się pod ochroną już od 100 lat.
Zwykły spacer po lesie z pewnością relaksuje, jednak kąpiel leśna to coś znacznie więcej. To pełne zanurzenie w atmosferze lasu za pomocą wszystkich zmysłów. A jesienią las jest zjawiskowo piękny!
Prozdrowotna praktyka Shinrin-yoku narodziła się w Japonii w latach 80. XX wieku. Przeprowadzono tam szereg dogłębnych naukowych badań, z których wynika niezbicie, że kąpiele leśne pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie fizyczne i psychiczne, dodają energii, wzmacniają odporność organizmu, poprawiają naszą gospodarkę hormonalną i przeciwdziałają chorobom. Dwugodzinne medytacyjne spacery poprowadzone przez przewodniczkę kąpieli leśnych są przeplatane nakierowanymi na uważność zaproszeniami – w efekcie odprężają, oczyszczają umysł i poprawiają pracę mózgu. Ułatwiają zasypianie, regulują ciśnienie krwi, zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych.
Leśne zanurzenie koi nerwy, dzięki czemu pomaga nam zachować dobre relacje z rodziną i przyjaciółmi, a dodając nam „poweru” sprawia, że stajemy się bardziej efektywnymi w pracy.
Jak to się dzieje, że las ma aż taki silny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie?
To głównie dzięki drzewom. Te małomówne olbrzymy potrzebują do życia dwutlenku węgla, a emitują niezbędny nam tlen. Powietrze leśne nie tylko jest czystsze niż na terenach zurbanizowanych, ale stanowi istny koktajl leczniczych substancji: jest nasycone działającymi jak naturalny antybiotyk fitoncydami, żywicami, olejkami eterycznymi, strzępkami grzybni, pożytecznymi bakteriami glebowymi itp. Badania naukowe potwierdzają również, że regularne kąpiele leśne zwiększają w ludzkim organizmie produkcję komórek NK (Natural Killers), które czyszczą nasz organizm z nieprawidłowych komórek, z których mogłyby rozwinąć się nowotwory.
Regularnie chodząc do lasu, uczestnicząc w kąpielach leśnych, siłą rzeczy zaprzyjaźniamy się z tym habitatem. Ponieważ nasi pra- pra- praprzodkowie przez tysiąclecia byli mieszkańcami lasu, tkwi to w naszej podświadomości. Nic dziwnego, że czujemy się w nim dobrze i zaczynamy traktować las podmiotowo, a nie przedmiotowo. Możemy obserwować relacje zachodzące między poszczególnymi organizmami. Dostrzegamy też, jak fałszywe jest rozgraniczenie: „człowiek oraz środowisko”. Przecież my też jesteśmy jego częścią!
Udało mi się Was przekonać?
To przejdźmy do konkretów
Piątek 29 września
Przyjazd i zakwaterowanie od godz. 14:00
17:00 – 19:00 obiadokolacja z bufetu
19:00 – 20:30 spotkanie uczestników, pogadanka na temat kąpieli leśnych, sprawy organizacyjne
Sobota 30 września
8:00 – 10:00 Śniadanie
11:00 – 13:00 Pierwsza kąpiel leśna: zapoznanie z Lasem
14:00 – 15:00 Obiad
18:00 – 19:00 Kolacja
19:30 – 20:30 Kino przyrodnicze
Niedziela 1 października
7:00 – 7:30 Kawa i coś na ząb
7:30-9:30 Druga kąpiel leśna: poranek w puszczy
9:30 – 10:30 Śniadanie
Do 12:00 pożegnanie Gości
Każda z zaplanowanych 2 kąpieli potrwa około 2 godzin i odbędzie się w pobliżu Zagrody Kuwasy. Trasa do przejścia nie przekroczy 2 km, a tempo naszego przemieszczania się będzie powolne. Na trasie nie będzie przeszkód terenowych wymagających sprawności fizycznej.
Jesienny las jest wspaniały także w deszczu, dlatego kąpiele przeprowadzimy niezależnie od pogody. Wyjątkiem może być aura stwarzająca w lesie zagrożenie – np. wichura, burza – wówczas przełożymy daną kąpiel na porę, kiedy warunki staną się korzystniejsze.
Ubrać należy się stosownie do pogody, w wygodne ciuchy i zakryte nieprzemakające buty. Warto zastosować repelent przeciwko kleszczom. Uczestnikom wydamy maty do siedzenia na trawie/kłodzie. Można wziąć ze sobą wodę do picia lub malutką przekąskę.
Kąpiele leśne zaplanowałam są z myślą o osobach dorosłych. Nie zabieramy na kąpiel dzieci poniżej 12 lat, a także psów (ich wprowadzanie do parku narodowego jest zabronione). Osoby niepełnoletnie uczestniczą w kąpieli pod opieką osoby dorosłej.
🌳 650 zł/osoba/pobyt za miejsce w pokoju 2- lub 3-osobowym
🌳 750 zł/osoba/pobyt za miejsce w pokoju 1-osobowym
Serdecznie zapraszam!
Agnieszka Piotrowska, przewodniczka Kąpieli Leśnych AWESILVA. (Instagram: @awesilwa)
Wejdź na nasz profil na Facebooku lub Instagramie po relacje z przeszłych realizowanych wydarzeń.
Zapraszamy do zapoznania się naszymi pozostałymi weekendami tematycznymi i długimi weekenami świątecznymi – TUTAJ >>
Error: No feed with the ID 2 found.
Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.
Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadips cing elitr, sed diam.
A: 21 Sunset Blwd, California
P: +12 345 678 90
E: chalet@example.com
App: Viber, WhatsApp