Odpoczynek na Podlasiu – Natura i Historia

Lecący klucz żurawi na tle księżyca

Zaplanowanie odpoczynku na Podlasiu to świetna okazja nie tylko do odetchnięcia i spędzenia czasu w naturze. Cały nasz region jest bowiem niezwykle bogaty kulturowo i historycznie, a przy tym zdecydowanie odmienny od innych części Polski. ”Tu jest inaczej, tu czas biegnie wolniej” – bardzo często mówią nam goście. Na Podlasiu kryją się prawdziwe cuda natury, a słowiańska dusza nieustannie rozkwita. Jeśli ktoś przyjeżdża do Zagrody Kuwasy z daleka, a nigdy wcześniej na Podlasiu nie był, namawiamy go, by nie poprzestawał na zwiedzaniu najbliższej okolicy, ale aby wybrał się na całodniową samochodową wycieczkę po najciekawszych podlaskich zakątkach. Chętnie podzielimy się listą miejsc, które warto zobaczyć. A że Zagroda Kuwasy jest położona wygodnie w zachodniej części Podlasia… Wiecie, gdzie będziecie mieć swoją bazę wypadową!

Kraina Otwartych Okiennic

Wystarczy wyjechać 30 kilometrów za Białystok, by znaleźć się w innym świecie. W tym miejscu czas płynie wolniej. Drewniane kolorowe chaty zapraszają wędrowców do wczucia się w niezwykłą atmosferę minionych lat, kiedy to świat wydawał się mniejszy, prostszy i dużo spokojniejszy… Kraina Otwartych Okiennic to kilka wsi — Soce, Puchły i Trześcianka, a także pomniejsze okoliczne miejscowości. Zdecydowanie polecamy poświęcić okolicy dobrą chwilę chociażby podczas wycieczek rowerowych.

Przepiękna zabudowa wsi zachwyca, tym bardziej, że to jeszcze nie do końca odkryty przez turystów punkt na mapie Podlasia. Oprócz urokliwych domków z charakterystycznymi tradycyjnymi zdobieniami i słynnymi okiennicami można tu jeszcze zobaczyć przepiękne drewniane cerkwie. W okolicy doświadczymy dużo wschodnich naleciałości, od wspomnianych cerkwi i architektury, po lokalną gwarę. Tutaj czuć wyraźnie, że duch przodków wciąż tu króluje.

Góra Grabarka

Góra Grabarka to święte miejsce dla kultury prawosławnej i nie tylko. Choć wiary mogą się różnić, niezaprzeczalna jest moc, jaka bije z tej wyjątkowej lokacji. Pielgrzymi dążą w to miejsce od stuleci, a najbardziej liczne pielgrzymki zbierają się w prawosławne święto Przemienienia Pańskiego (18/19 sierpnia). Dla wierzących Grabarka to miejsce ukojenia, wyciszenia i refleksji. Tutaj przychodzą prosić o porady i pomoc w problemach. Niektórzy pielgrzymi ubierają swoje troski w słowa, zapisują je na krzyżach i zostawiają na miejscu, symbolicznie zostawiając je za sobą. Krzyży jest mnóstwo, mówi się wręcz, że Grabarka to Góra Krzyży lub prawosławna Jasna Góra.

Grabarka zasłynęła w 1710 roku, gdy ziemie opanowała epidemia cholery. Jednemu z mieszkańców Podlasia objawiono we śnie, by szukał ochrony na pobliskim wzgórzu. Wszyscy ci, co zamieszkali na górze, modlili się i obmywali w źródełku, uniknęli choroby, przez co uznaje się to wydarzenie za cud. Obecnie na górze można zwiedzić cerkiew pw. Przemienienia Pańskiego, Cerkiew Zimową, a także klasztor pw. Świętych Marty i Marii. Nie zapomnijcie zajrzeć do Studni Cudownego Źródełka i poprosić o zdrowie!

 

Szlak Tatarski

Podlasie to prawdziwy tygiel kulturowy. Szlak Tatarski to doskonała okazja do poznania nie tylko historii regionu, ale i też żyjących tu ludzi. W kilku miejscowościach do dziś mieszkają potomkowie Tatarów, którzy osiedlili się na terenach Wielkiego Księstwa Litewskiego w połowie XV wieku. Przez lata Tatarom udało się zachować muzułmańską wiarę i oryginalną kulturę, jednocześnie asymilując się z polską obyczajowością. Obecnie to jedna z najcharakterystyczniejszych  mniejszości narodowych w Polsce.

Szlak Tatarski dzieli się na Mały Szlak, liczący 19 km, oraz na Duży Szlak, mający 57 km. To zdecydowanie wycieczka na co najmniej jeden pełen dzień. Warto obejrzeć meczety, np. w Bohonikach i Kruszynianach, Dom Pielgrzyma, mizary (muzułmańskie cmentarze), W Tatarskiej Jurcie zaś zaspokoić głód, jedząc oryginalne tatarskie potrawy – kołduny, pierekaczewnik, pilaw czy czebureki. 

To tylko pierwsza część naszych poleceń. Moglibyśmy opowiadać całymi dniami o naszym regionie, dlatego ciężko zamknąć się tylko w jednym tekście. Odpoczynek na Podlasiu to w końcu nie tylko spacery po lasach. Zaglądajcie na naszego bloga, by poznać więcej miejsc i powodów, aby pokochać Podlasie!

Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa

Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.

Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.

Drag

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadips cing elitr, sed diam.

A: 21 Sunset Blwd, California
P: +12 345 678 90
E: chalet@example.com
App: ViberWhatsApp