Wakacje na Wsi Agroturystyka – Odkryj Uroki

karmienie kózek na tle Zagrody Kuwasy

Choć na pierwszy rzut oka Podlasie może wydawać się okolicą surową i niedostępną, w rzeczywistości skrywa ono prawdziwe cuda. Zanurzając się w tę tajemniczą krainę, odkrywamy świat pełen magii i mistycyzmu, gdzie słowiańska dusza towarzyszy nam przez cały czas. Sielskie wakacje na wsi agroturystyka, to nie wszystko! Spędzając urlop na Podlasiu, nie powinniście rezygnować z zobaczenia wielu ciekawych miejsc. Jeżeli chcecie poznać poprzednie polecane przez nas cele podróży, to koniecznie sprawdźcie naszego bloga.

Szlak Rękodzieła Ludowego Podlasian

Na Podlasiu od wielu lat istnieje inicjatywa, która ma na celu utrzymanie i promowanie tradycyjnego rzemiosła. Podlaski Szlak Rękodzieła Ludowego znajduje się blisko Białegostoku w okolicy Czarnej Białostockiej. Obejmuje kilka miejscowości, w których znajdziemy wciąż czynne warsztaty dawnego rzemiosła. Odwiedzając je, mamy możliwość na chwilę przenieść się w przeszłość i zapoznać z bogatą spuścizną artystyczną i kulturową Podlasia.

Główny przystanek to Czarna Wieś Kościelna, gdzie obróbka metalu w starodawnej kuźni i garncarstwo są kultywowane do dziś. Warsztatów garncarskich jest kilka. To tu powstają m.in. dzbanki „siwaki”. Następnie możemy skierować się do wioski Zamczysk, w której funkcjonuje warsztat łyżkarza, wycinającego ręcznie chochle i łyżki z drewna lipowego. Z kolei w Janowie znajdziemy kilka pracowni tkackich, w których powstają słynne tkaniny dwuosnowowe, tkane ręcznie na stuletnich krosnach! Pracownie można zwiedzić, a także zakupić pamiątkę ze szlaku. Nie wyobrażamy sobie lepszego prezentu z Podlasia jak autentyczny produkt wykonany ludzką ręką. Warto także wcześniej zorientować się, czy w poszczególnych pracowniach nie są organizowane warsztaty. Wiemy, że to popularny sposób na spędzanie wolnego czasu w miastach, warto więc porównać, jak to się robi na wsi.

Kulinarny szlak Podlasia

Aktywny odpoczynek na Podlasiu to w dużej mierze wycieczki piesze lub rowerowe. Trzeba więc solidnego jedzenia, żeby mieć siłę na przemierzanie sporych dystansów. Zwiedzając Podlasie, poszukujmy miejsc, w których zjemy lub kupimy regionalne dania i produkty. 

Na przekąskę na pewno polecamy ser koryciński! To lokalna odmiana sera podpuszczkowego dojrzewającego, który produkowany jest z niepasteryzowanego mleka krowiego. To prawdziwa perełka Podlasia!

Na Podlasiu warto jeść zupy. Nad Biebrzą to może być zupa rybna, gęsta i pełna aromatów, a bardziej na wschodzie regionu – soljanka, czyli zupa na mięsnym wywarze z sokiem z ogórków kiszonych, pomidorami i papryką. Świetna propozycja na diecie keto!

Kartacze to jedno z tych dań, które każdy Podlasianin chętnie zajada. To duże, nadziewane mięsem podłużne ziemniaczane pyzy, znane nie tylko w regionie, ale i w całej Polsce. Dobre kartacze muszą być ugotowane jak na wsi — z lokalnych ziemniaków, dobrej wieprzowiny, z dodatkiem przypraw i omasty. My serwujemy kartacze na duszonej kapuście, ale nie jest to regułą. 

Popularne dania z ziemniaków to także babka ziemniaczana lub kiszka ziemniaczana, które to potrawy znajdują liczne grono wyznawców. W miejscowościach zamieszkiwanych przez mniejszość tatarską, bez trudu zjemy oryginalne dania Tatarów, np. pierekaczewnik. To zapiekane ciasto z warzywnym lub mięsnym nadzieniem. 

A na deser na Podlasiu nic nie smakuje lepiej niż sękacz. Ci, co spróbowali sękacza kupionego na targu, świeżo ukrojonego z wielkiego słupa ciasta, nie dadzą się już nabrać na żadne sklepowe podróbki. W Kuwasach też pieczemy sękacza tradycyjną metodą rodem z XIX wieku. Robimy to tylko od święta lub na specjalne zamówienie, upieczenie sękacza bez ułatwień w postaci gazowego pieca i napędzanego energią elektryczną rożna  jest bowiem bardzo pracochłonne.

City break w Białymstoku

Białystok, stolica województwa podlaskiego, oferuje ciekawe opcje na krótkie miejskie wakacje. Mieszczuchy nazywają to „city break”. 

Miasto ma sporo do zaoferowania miłośnikom architektury. Warto pospacerować po Rynku Kościuszki i podziwiać otaczające go zabytkowe kamienice w stylu barokowym i klasycystycznym. Niedaleko znajduje się również imponujący Pałac Branickich, będący niegdyś rezydencją możnego rodu magnackiego. Ten przepiękny obiekt z XVIII wieku, określany mianem „Wersalu Północy”, zachwyca swoją monumentalną fasadą, ogrodami i przepychem wnętrz.

Na szczególną uwagę zasługuje niedawno powstałe, nowocześnie zaaranżowane Muzeum Pamięci Sybiru. Ten monumentalny budynek już samym wyglądem nawiązuje do surowości syberyjskich łagrów. To jedno z tych miejsc, które z szacunkiem i powagą przywołuje najtragiczniejsze karty historii Polski. Na samo muzeum warto zarezerwować 2-3 godziny z audioprzewodnikiem.

Z innych muzeów warto odwiedzić również do Muzeum Wojska Polskiego. Bogate zbiory placówki, obejmujące cenne pamiątki i eksponaty wojskowe, odtwarzają burzliwe dzieje obrony polskiej suwerenności na przestrzeni wieków. Za to Muzeum Podlaskie z wielką pasją prezentuje bogactwo kulturowe i przyrodnicze regionu. To zdecydowanie punkt na mapie do regularnego odwiedzania, ponieważ ekspozycje regularnie się zmieniają!

A po całym dniu zwiedzania zapraszamy do Zagrody Kuwasy (noclegi w biebrzy) na wieczorny odpoczynek! Wakacje z agroturystyką to nasza specjalność. Jeśli czujecie się zainspirowani niniejszym wpisem, wyczekujcie kolejnej porcji poleceń. Podlasie skrywa jeszcze wiele niespodzianek!

Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa

Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.

Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.

Drag

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadips cing elitr, sed diam.

A: 21 Sunset Blwd, California
P: +12 345 678 90
E: chalet@example.com
App: ViberWhatsApp