Workation a prawo pracy — o co zadbać, by nie narazić się na kłopoty prawne?

miejsce do odpoczynku z leżakami w przerwie na workation

Workation wydaje się bardzo atrakcyjnym sposobem pogodzenia życia zawodowego i efektywnego wypoczynku. Pracownik, decydujący się na workation, musi jednak pamiętać, że wciąż obowiązują go przepisy Kodeksu pracy. Jak mają się one do workation?

Czy Kodeks pracy pozwala na workation? 

Workation to połączenie obowiązków zawodowych i wakacji. Polega na świadczeniu pracy zdalnej prosto z wypoczynkowego kurortu. Pracownik zamyka laptopa po ośmiu godzinach i korzysta z uroków miejsca, do którego się wybrał. Workation jest benefitem oferowanym przez firmy z całego świata. 

 

Na taką praktykę coraz częściej decydują się także Polacy, szukający sposobu na połączenie pracy zdalnej z wyjazdem turystycznym. Z oczywistych względów z workation mogą cieszyć się wyłącznie pracownicy, których zawód nie wymaga codziennego stawiania się w miejscu zatrudnienia. 

 

Definicja zawarta w Kodeksie pracy mówi, że  “Praca zdalna polega na wykonywaniu pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika (w tym pod adresem zamieszkania pracownika) i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą”. Przepisy dają zatem możliwość wybrania się na workation, bo home office można uprawiać z miejsca “każdorazowo uzgodnionego z pracodawcą”, a zatem także z kawiarni czy hotelu. Każdorazowo trzeba to jednak ustalać z pracodawcą. 

Workation a przepisy w innych krajach

Choć Kodeks pracy reguluje kwestie związane z pracą zdalną, nie zajmuje się ściśle praktyką określaną jako workation. Dlatego, nawet jeśli zyskamy zgodę pracodawcy na wyjazd do zagranicznego kurortu i pracę z tego miejsca, wciąż pozostaje kilka problematycznych kwestii. 

 

Może się okazać, że jeśli dany kraj nie ma z Polską umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, to już od pierwszego dnia pobytu, pracownik będzie musiał rozliczać się z uzyskiwanych dochodów na lokalnych zasadach. 

 

Workation może pociągnąć do odpowiedzialności także pracodawcę, który będzie zobowiązany do zarejestrowania się i działania jako płatnik w danym kraju. W niektórych państwach może powstać również obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne pracownika do lokalnych instytucji.

Workation a prawo pracy — co z BHP?

Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Podczas pracy zdalnej jest z tego obowiązku częściowo zwolniony, bo to na pracowniku spoczywa zorganizowanie sobie bezpiecznego i ergonomicznego stanowiska pracy

 

Warto pamiętać, że nawet podczas pracy zdalnej, a tym samym workation, może przytrafić się wypadek przy pracy. Nagłe zdarzenie, które spowodowało uraz, zostanie uznane za wypadek przy pracy, jedynie jeśli wystąpiło podczas wykonywania czynności zawodowych. 

 

Zatem, jeśli pracownika porazi prąd, gdy podłączał służbowego laptopa do gniazdka hotelowego, będzie to wypadek przy pracy, ale jeśli prąd poraził pracownika w trakcie, gdy ten robił sobie popołudniową kawę, raczej nie zyska świadczeń związanych ze stwierdzeniem wypadku przy pracy. Podczas workation pracownik może być narażony na więcej niebezpieczeństw, dlatego warto być świadomym, jak odnoszą się do tego przepisy prawa pracy. 

Workation w Polsce

Na workation można wyjechać także w Polsce. W kraju nie brakuje przecież pięknych miejsc, idealnych do wypoczynku. To rozwiązanie wydaje się też prostsze. Pracownik i pracodawca nie muszą martwić się o kwestie podatkowe czy ubezpieczeń społecznych w innych państwach. Workation może działać na zasadzie wzajemnego porozumienia między pracownikiem a pracodawcą, co do warunków takiego trybu pracy zdalnej. 

 

W Polsce także coraz więcej hoteli, pensjonatów i gospodarstw agroturystycznych zapewnia warunki idealne do udanego i bezpiecznego workation. Wybierz się na workation do Zagrody Kuwasy. Tu czekają na Ciebie komfortowe warunki pracy, pyszne jedzenie i bogactwa Biebrzańskiego Parku Narodowego! 

Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa

Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.

Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.

Drag

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadips cing elitr, sed diam.

A: 21 Sunset Blwd, California
P: +12 345 678 90
E: chalet@example.com
App: ViberWhatsApp