Workation — co to takiego? Gdzie je zorganizować?

biurko w zagrodzie kuwasy przeznaczone do workation

Workation to coraz popularniejsza praktyka na polskim rynku pracy. To benefit przyszłości, z którego można cieszyć się już dziś. Co to jest workation, co daje pracownikom i gdzie można je zorganizować?

Co to jest workation?

W Polsce workation nie jest bardzo popularną praktyką, ale powoli zyskuje coraz więcej zwolenników. To pojęcie powstałe ze złączenia angielskich słów “work” i “vacation”, oznaczających pracę i wakacje. Jak można się już domyślić, workation to połączenie pracy zawodowej i odpoczynku

 

Polega na tym, że pracownik wybiera się w jakieś urokliwe miejsce, najczęściej turystyczne, odwiedzane z typowo urlopowymi zamiarami, tam pracuje przez osiem godzin dziennie, natomiast resztę każdego dnia roboczego i weekendy spędza jak typowa osoba przebywająca na urlopie — zwiedza, korzysta z lokalnych atrakcji i odpoczywa. 

 

Workation jest dostępne jedynie dla pracowników, którzy mogą zabrać swoją pracę w dowolne miejsce. Jednoczesne wakacje i praca to opcja dla osób, którym do wypełniania swoich obowiązków zawodowych potrzebny jest jedynie laptop i dostęp do Internetu. Konieczna jest także zgoda pracodawcy na pracę w pełnym trybie zdalnym. 

Workation jako atrakcyjny benefit pracowniczy

Można powiedzieć, że przed pandemią nowego koronawirusa workation uprawiali tylko nieliczni pracownicy. Byli to zwłaszcza cyfrowi nomadzi, którzy świadomie działali jako freelancerzy i podróżowali po świecie. Także niektóre międzynarodowe przedsiębiorstwa organizowały dla swoich pracowników workation i zabierały ich na przykład do zagranicznych kurortów, w których zespoły pracowały razem, integrowały się, a po pracy, mniej lub bardziej aktywnie, odpoczywały. 

 

Od momentu upowszechnienia się pracy zdalnej także w Polsce, również firmy z naszego kraju okazyjnie organizują już workation dla swoich pracowników. Czasem jest to ujmowane jako jeden z benefitów w ofertach pracy czy element kultury danego przedsiębiorstwa. Osoby pracujące zdalnie mogą organizować sobie workation także na własną rękę. Jeśli pracownik ma zgodę na pracę w trybie home office, to, dopóki należycie wywiązuje się ze swoich obowiązków, nie ma przecież znaczenia, czy pracuje we własnym mieszkaniu, w pobliskiej kawiarni czy na Teneryfie. 

 

Workation to bardzo ciekawy sposób na to, aby korzystać z życia na co dzień i nie czekać dopiero na limitowany urlop, aby odkrywać świat i jego uroki. Niewątpliwą zaletą takiej praktyki jest to, że pracownik spędza sporo czasu, robiąc to, co robiłby, gdyby wyjechał na  pełne, “prawdziwe” wakacje, ale nie wykorzystuje dni urlopowych i nie zaniedbuje swoich obowiązków zawodowych. Połączenie pracy i wakacji doskonale obrazuje trend dążenia do elastycznego zatrudnienia i budowania świadomej równowagi między sferą zawodową i prywatną. Prawdopodobnie workation będzie stawać się coraz bardziej popularne, także w Polsce. 

Workation w Polsce — gdzie wybrać się na workation w 2024 roku?

Workation wydaje się idealnym sposobem na połączenie obowiązków zawodowych i wypoczynku. Trzeba jednak pamiętać, że praca w przepięknych okolicznościach przyrody czy w turystycznych miejscach, w których dużo się dzieje, może stanowić nie lada wyzwanie. Przyroda rozleniwia, a ciekawe atrakcje rozpraszają. 

 

Dlatego zarówno na firmowy, jak i prywatny workation warto wybrać obiekt, który zapewnia odpowiednie warunki dla osób chcących połączyć pracę z efektywnym wypoczynkiem. Żeby cieszyć się udanym workation, nie trzeba też wcale wyjeżdżać do zagranicznych kurortów. Coraz więcej hoteli i pensjonatów w Polsce chętnie przyjmuje pracowników decydujących się spędzać czas właśnie w takim modelu. 

 

Obiekty noclegowe oferują pokoje lub specjalnie wydzielone przestrzenie, w których można pracować w ciszy i z dostępem do szybkiego Internetu. Wybierz się na workation do Zagrody Kuwasy. Tu popracujesz w komfortowych warunkach, dobrze zjesz, a po pracy odkryjesz wszystkie uroki Biebrzańskiego Parku Narodowego! 

Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa

Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.

Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.

Drag

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadips cing elitr, sed diam.

A: 21 Sunset Blwd, California
P: +12 345 678 90
E: chalet@example.com
App: ViberWhatsApp