Jak zwiedzać Biebrzański Park Narodowy?

rowerzysta w Biebrzańskim Parku, zwiedzanie Biebrzy na rowerze

Zwiedzając Biebrzański Park Narodowy, trzeba przestrzegać reguł rządzących tym miejscem. Odpowiedzialny turysta szanuje naturę, a w zamian ta nagradza go spotkaniami z dziką zwierzyną. Dowiedz się, jak zwiedzać Biebrzański Park Narodowy, aby przepaść bezpowrotnie w jego magii. 

Biebrzański Park Narodowy to prawdziwa perła dla miłośników przyrody. Jest największym pod względem powierzchni parkiem narodowym w Polsce i całej Europie Środkowej. To również dość specyficzny park. Takie tereny zwykle kojarzą się z dziką puszczą, w której natura żyje bez ingerencji człowieka. Tymczasem znaczna część Biebrzańskiego Parku Narodowego to nie las, a otwarte łąki i torfowiska. Fenomen Biebrzańskiego Parku Narodowego bierze się ze współgrania natury z ekstensywnym rolnictwem. To dzięki odpowiedzialnej działalności rolników region mieści tak bogatą faunę i florę. 

Pierwsza przygoda w Biebrzańskim Parku Narodowym — czy dołączysz do grona “biebrzniętych”? 

Zapraszamy Cię w podróż do doliny rzeki Biebrzy. Poznaj kilka wskazówek, które ułatwią Twoją wyprawę. Pamiętaj, że w Biebrzańskim Parku Narodowym najważniejszy jest szacunek dla przyrody i jej dzikich mieszkańców. Na szlakach zachowuj ciszę. Dzięki temu również inni będą mogli cieszyć się tym miejscem. Zostaw po sobie tylko ślady stóp.

Zwiedzanie Biebrzańskiego Parku Narodowego możesz zacząć od spaceru po jednym z licznych, wyznaczonych szlaków turystycznych. Każdy krok odsłoni przed Tobą kolejne naturalne piękno. Warto, abyś zabrał ze sobą lornetkę. Biebrza słynie z różnorodnych gatunków ptaków. Tu zyskasz okazję do podziwiania ich w naturalnym środowisku. 

Wśród wytyczonych szlaków znajdziesz dłuższe i krótsze trasy, które są zarówno łatwe, jak i całkiem trudne. Na początku spróbuj czegoś mniej wymagającego. Pełną listę ścieżek wraz z opisami znajdziesz na oficjalnej stronie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Obserwuj naszą stronę. W kolejnych wpisach postaramy się szczegółowo przybliżyć poszczególne trasy i zachęcić do ich eksplorowania. Znamy je najlepiej. Jesteśmy stąd! 

Należymy do grona “biebrzniętych”. Dołączysz do nas, jeśli pokochasz Biebrzę. To kultowe miejsce, nie bez powodu okryte legendą. Biebrzański park Narodowy przyciąga nie tylko miłośników przyrody, ale także tych, którzy pragną poczuć magię prawdziwej, nieokiełznanej natury. Do Biebrzy będziesz wracać często albo odwiedzisz park tylko raz. Innej opcji nie ma! 

Jak przygotować się do wizyty w Biebrzańskim Parku Narodowym? Kilka porad od “tutejszych”

Planujesz wizytę w Biebrzańskim Parku Narodowym? To doskonały wybór! Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci maksymalnie wykorzystać czas spędzony w tym niesamowitym miejscu:

Pamiętaj, że Biebrza to nie ogród zoologiczny. Nasłuchawszy się opowieści o tutejszych łosiach, część turystów wyobraża sobie, że zwierzęta te można spotkać niemal zawsze i wszędzie, a to nieprawda. Są miejsca, w których łosie bywają częściej, ale szanse na spotkanie z nimi są największe o świcie. Zwiedzając Biebrzański Park Narodowy, warto więc nastawić budzik na bardzo wczesną godzinę. To samo dotyczy ptaków – by zaobserwować ich cenne gatunki, należy uzbroić się w cierpliwość. Czasem trzeba też pokornie przyjąć fakt, że danego dnia zwierzęta nie zechcą się pokazać. Bądź jednak cierpliwy, bo przyjdzie chwila, gdy nagrodzą Cię swoją obecnością.

Oceń swoją kondycję. Mimo że teren parku jest równinny, to wycieczki bywają równie wymagające jak na górskich szlakach, a to za sprawą trudnego, bagnistego terenu. Zanim wyruszysz w trasę, zapoznaj się z opisem danego szlaku i „mierz zamiary podług sił”. 

W co się ubrać? Podczas eksplorowania parku ważne jest odpowiednie wyposażenie. Szlaki biebrzańskie bywają śliskie i błotniste, a nieraz znajdują się nawet pod wodą. Dobre buty trekkingowe na nogach i, opcjonalnie, kalosze w bagażniku to podstawa. Wiosną na niektóre szlaki (np. na groblę Biały Grąd) zabiera się wodery. Bez względu na porę roku i pogodę eksploruj park w ubraniu z długimi rękawami i nogawkami, najlepiej w dyskretnych, niejaskrawych kolorach. Taki “kamuflaż” zwiększy Twoje szanse na zbliżenie się do dzikiego zwierza i niespłoszenie go.

Fauna to też owady. Niestety dzika przyroda to nie tylko piękne ptaki i majestatyczne ssaki, ale też dokuczliwe komary, końskie muchy i kleszcze. Jeśli chcesz uniknąć ich towarzystwa, wybierz się nad Biebrzę chłodną porą roku. W sezonie letnim zabezpiecz się przy pomocy repelentów i kapelusza z moskitierą. Po powrocie z każdej wyprawy starannie obejrzyj ciało, aby uniknąć wbicia się kleszcza.

Nie zapominaj o bilecie. Wchodząc na biebrzańskie szlaki, musisz mieć wykupioną kartę wstępu do parku narodowego. Możesz ją nabyć przez Internet, w siedzibie parku w Osowcu-Twierdzy lub w niektórych pensjonatach czy agroturystykach. Zagroda Kuwasy ma w sprzedaży jednodniowe karty wstępu na szlaki piesze. 

Co jeszcze ze sobą zabrać? Na pewno mapę parku w formie papierowej, gdyż w wielu miejscach telefony są poza zasięgiem sieci i niczego w nich nie sprawdzisz. Weź lornetkę, jeśli zależy Ci na obserwacji ptaków i zwierząt. Miej przy sobie wodę i coś do jedzenia, bo na szlakach (poza nielicznymi wyjątkami) nie uświadczysz żadnych punktów gastronomicznych.

Planowanie to podstawa. Biebrzański Park Narodowy oferuje wiele atrakcji, dlatego warto wcześniej zastanowić się, co chcesz zobaczyć i gdzie chcesz się zatrzymać. Wybór miejsc jest ogromny, dlatego przejrzyj wcześniej wszystkie dostępne opcje. 

Jak zwiedzać Biebrzański Park Narodowy i być odpowiedzialnym turystą?

Kiedy już dotrzesz na miejsce, pamiętaj o kilku ważnych zasadach. Szanuj przyrodę, stosuj się do regulaminu parku i ciesz się każdą chwilą spędzoną w tym wyjątkowym zakątku. Jeśli zdecydujesz się odwiedzić ten unikalny region Polski, przestrzegaj jego reguł. Po pierwsze, nie zostawiaj śmieci w parku! Zachowuj czystość i dbaj o środowisko tak, jakbyś był u siebie w domu. Po drugie, szanuj dziką przyrodę. Zachowuj ciszę i obserwuj zwierzęta z bezpiecznej odległości. 

Nie zakłócaj ich spokoju i nie narażaj się na ich atak. Chodź tylko wyznaczonymi ścieżkami. Nie ryzykuj, że się zgubisz, ale też nie niszcz delikatnych ekosystemów. Jeśli poszukujesz komfortowego miejsca na nocleg, zachęcamy do odwiedzenia naszego pensjonatu. Stąd możesz rozpocząć swoją przygodę z Biebrzą i jej cudami. Zaplanuj swój wyjazd już dziś i zafunduj sobie niezapomnianą przygodę w sercu polskiej, dzikiej natury!

Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa

Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.

Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.

Drag

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadips cing elitr, sed diam.

A: 21 Sunset Blwd, California
P: +12 345 678 90
E: chalet@example.com
App: ViberWhatsApp